Книжная полка Сохранить
Размер шрифта:
А
А
А
|  Шрифт:
Arial
Times
|  Интервал:
Стандартный
Средний
Большой
|  Цвет сайта:
Ц
Ц
Ц
Ц
Ц

Нестандартные уроки и внеклассные мероприятия на английском языке. 10-11 классы

Покупка
Артикул: 181776.02.99
Доступ онлайн
149 ₽
В корзину
Настоящее пособие представляет собой авторские разработки игровых уроков и внеклассных мероприятий на английском языке для учащихся 10—11 классов. Приводятся сценарии различных игр, КВНы, веселые соревнования, викторины, грамматические брейнринги, страноведческие конкурсы. Ролевая, познавательно-развлекательная форма подачи учебного материала поможет учителю расширить лексический запас школьников, углубить их знания по грамматике, развить навыки активного говорения, а также повысить интерес к изучению английского языка. Пособие адресовано учителям английского языка, студентам педагогических вузов.
Дзюина, Е. В. Нестандартные уроки и внеклассные мероприятия на английском языке. 10-11 классы / Е. В. Дзюина. - 3-е изд. - Москва : ВАКО, 2021. - 178 с. - (Мастерская учителя иностранного языка). - ISBN 978-5-408-05446-6. - Текст : электронный. - URL: https://znanium.com/catalog/product/1853330 (дата обращения: 22.11.2024). – Режим доступа: по подписке.
Фрагмент текстового слоя документа размещен для индексирующих роботов
10–11
классы

НЕСТАНДАРТНЫЕ УРОКИ  
И ВНЕКЛАССНЫЕ 
МЕРОПРИЯТИЯ  
НА АНГЛИЙСКОМ ЯЗЫКЕ

Е. В. ДЗЮИНА

МОСКВА 
 2021

3-е  и з д а н и е,  э л е к т р о н н о е

© ООО «ВАКО», 2011
ISBN 978-5-408-05446-6

Дзюина Е.В.
Нестандартные уроки и внеклассные мероприятия на английском языке. 10–11 классы / Е.В. Дзюина. – 3-е изд., 
эл. – 1 файл pdf : 178 с. – Москва : ВАКО, 2021. – (Мастерская учителя иностранного языка). – Систем. требования: 
Adobe Reader XI либо Adobe Digital Editions 4.5 ; экран 10″. – 
Текст : электронный.

ISBN 978-5-408-05446-6

Настоящее пособие представляет собой авторские разработки игровых уроков и внеклассных мероприятий на английском языке для 
учащихся 10–11 классов. Приводятся сценарии различных игр, КВНы, 
веселые соревнования, викторины, грамматические брейн-ринги, страноведческие конкурсы. Ролевая, познавательно-развлекательная форма 
подачи учебного материала поможет учителю расширить лексический 
запас школьников, углубить их знания по грамматике, развить навыки 
активного говорения, а также повысить интерес к изучению английского языка.
Пособие адресовано учителям английского языка, студентам педагогических вузов.

Д43

УДК  372.881.111.1:371.315.5
ББК  74.268.1
 
Д43

Электронное издание на основе печатного издания: Нестандартные уроки и 
внеклассные мероприятия на английском языке. 10–11 классы / Е.В. Дзюина. – 2-е изд., перераб. и доп. – Москва : ВАКО, 2011. – 176 с. – (Мастерская 
учителя иностранного языка). – ISBN 978-5-408-00368-6. – Текст : непосредственный.

В соответствии со ст. 1299 и 1301 ГК РФ при устранении ограничений, установленных техническими средствами защиты авторских прав, правообладатель вправе требовать от нарушителя возмещения убытков или выплаты 
компенсации.

УДК 372.881.111.1:371.315.5
ББК 74.268.1

ГРАММАТИКА

Урок-конкурс  
(тема «Изучение английского языка»)

Цели: развитие навыков монологической речи; совершенствование навыков диалогической речи; активизация материала по 
теме «Изучение английского языка».
Оборудование: карточки с таблицей (имена одноклассников) 
для вопросно-ответной работы по количеству учащихся.

Х о д  у р о к а

I. Организационный момент
Good afternoon, my dear boys! Good afternoon, my dear girls! How 
are you? I am glad to hear that you are fine. Today we shall have a talk 
about English as a language of the world and find out why learning 
English is useful for you.
(Учитель приветствует учеников и сообщает им цель урока.)

II. Речевая разминка
First I want you to answer my questions. Be active and give the full 
answers.
(Учащиеся отвечают на вопросы учителя по теме урока. Учитель побуждает учеников давать развернутые ответы.)
Вопросы учителя
1.  What languages do you speak? (I speak English and Russian.)
2.  Are you proud to be Russian? (Yes, I am. I am proud to be 
Russian.)
3.  Australians speak English, don’t they? (Yes, they do. They speak 
English.)
4.  Can you name English-speaking countries? (They are Great 
Britain, Australia, Canada, New Zealand, the USA and others.)

Игровые уроки и внеклассные мероприятия на английском языке

5.  What the most frequently spoken languages do you know? (The 
most frequently spoken languages in the world are Chinese, English, 
Hindi, Spanish, Russian and others.)
6.  What are the six working languages of the United Nations? (They 
are English, Chinese, Arabic, French, Russian and Spanish.)
7.  Why is it important to learn English nowadays? (It is important to 
learn English nowadays because every educated person must know 
it.) Etc.

III.  Совершенствование навыков диалогической речи по теме 
«Изучение английского языка»
There are different reasons why people all over the world learn 
English. Let’s find out why you and your friends learn English. The 
word combinations on the blackboard will help you to ask the questions 
to your friends. Fill in the table and ask the questions to all of your 
classmates.
(Учитель предлагает учащимся выяснить, почему ученики данного класса изучают английский язык. Каждый ученик получает 
таблицу с именами одноклассников для заполнения. Во время 
вопросно-ответной работы дети могут свободно передвигаться по 
классу. Учащиеся могут использовать в вопросах и ответах словосочетания, заранее записанные на доске. Один ученик может 
назвать до трех причин в пользу изучения английского языка. Во 
время групповой работы можно включить спокойную музыку.)
Карточка для заполнения

Name
Reasons to learn English
Kate
Helen
Oleg
Sveta

(После окончания вопросно-ответной работы ученики занимают свои места и отвечают на вопросы учителя.)
Вопросы учителя
1.  Who learns English to study at a university in the future?
2.  How many pupils think that English is useful when you travel?
3.  Who wants to understand films and songs in English?
4.  Are there any pupils who think that it’s easier than other subjects?
5.  Who likes the language? Etc.
Также учитель предлагает детям построить график и определить самые популярные причины для изучения английского языка. График строится на доске: на оси абсцисс делениями обозначены причины, на оси ординат – количество учеников, которые 
выбрали ту или иную причину.

Урок-конкурс (тема «Изучение английского языка») 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1 – useful when you travel
2 – to get a better job
3 – to communicate with people in the world
4 – to understand films and songs in English
5 – to have to study it at school
6 – to study at a university
7 – to do business
8 – to want to live in an English-speaking country
9 – to like the language
10 – to like the teacher

IV.  Активизация навыков монологической речи по теме 
«Изучение английского языка»
Следующий этап урока организуется в виде конкурса: ученики 
получают карточки с заданием (Student Card) и готовятся к монологическому высказыванию в течение 4–5 минут. Затем учитель приглашает 3–4 учеников представить свои рассказы перед 
классом. Учитель во время прослушивания пользуется карточкой 
Interlocutor Card. Учитель может использовать это задание в течение нескольких уроков и, таким образом, опросить всех учеников.
Student Card
Give a short talk on the importance of learning the English 
language.
Remember to discuss the following:
 
• why many people all over the world learn English;
 
• what a good language learner can do well;
 
• what ways of learning the English language you know;
 
• how you are planning to use English in the future.
You will have to talk for 1.5–2 minutes. The teacher will only listen. 
When you have finished talking she will ask you some questions.

Игровые уроки и внеклассные мероприятия на английском языке

Interlocutor Card
Let the student talk for 1.5–2 minutes.
Ask only those questions which the student has not covered while 
giving a talk.
1. Why do many people all over the world learn English?
2. What can a good language learner do well?
3. What ways of learning the English language do you know?
4. How are you planning to use English in the future?
All the ideas must be covered.
Finally, you must ask each student the following question:
What do you find most interesting about learning English?
Skills to be tested
The student is expected to demonstrate her/his ability to:
 
• speak at length elaborating on the topic;
 
• produce coherent utterances;
 
• give reasons;
 
• use accurate grammar structures and a good range of vocabulary 
appropriate to the context and function.

V. Подведение итогов
Thank you for your work. The best pupil is… Now you know that 
learning English is very important. That’s all we have time for.

Грамматический брейн-ринг

Цели: активизация знакомой лексики и грамматики в речи; 
развитие навыков аудирования; совершенствование навыков диалогической речи.
Оборудование: эмблемы команд; костюмы и аксессуары для 
участников сценок; музыкальное оформление; карточки с лексико-грамматическими тестами; текст для аудирования; карточки со 
словами для 4-го раунда; плакаты для болельщиков.
Подготовка к мероприятию
Учитель заранее выбирает ведущего или ведет мероприятие 
сам. Необходимо также выбрать членов жюри: это могут быть сами 
учащиеся или учителя. Для участия в игре нужны 4 команды по 
5–6 человек. Участники придумывают названия команд, эмблемы 
и продумывают ответ на вопрос «How are you going to win?».
Участники игры выбирают болельщиков и готовят плакаты 
с лозунгами. От их активности зависит, смогут ли команды получить дополнительные баллы. Болельщики могут помогать соответствующим командам. В конце мероприятия жюри добавляет 
баллы тем командам, чьи болельщики были наиболее активными.

Грамматический брейн-ринг

В перерыве между раундами учащиеся из зрителей показывают 
небольшие юмористические сценки. Предлагаемые диалоги:
H u s b a n d   (angrily). What? The supper is not ready? That’s the 
limit! I’m going to a restaurant.
W i f e. Wait just five minutes.
H u s b a n d. Will it be ready then?
W i f e. No, but then I’ll go with you.

The young wife was in tears when she opened the door for her 
husband. “I’ve been insulted”, she sobbed. “Your mother insulted me.”
“My mother!” he exclaimed. “But she is a hundred miles away.”
“I know, but a letter came for you this morning and I opened it.”
He looked stern, “I see, but where does the insult come in?”
“In the postscript,” she answered. “It said: ‘Dear Alice, don’t forget 
to give this letter to George’.”

C u s t o m e r. Is there any soup on the bill of fare?
W a i t e r. No, sir, there was, but I wiped it off.

M o t h e r. Tommy, the canary has disappeared.
T o m m y. That’s funny. It was there just now when I tried to clean 
it with the vacuum cleaner.

“Jessie, I have told you again and again not to speak when older 
persons are talking but wait until they stop.”
“I’ve tried that already, mamma. They never do stop.”

“Oh, mother, a truck went by as big as a house!”
“Bobbie, why do you exaggerate so terribly? I’ve told you twenty 
million times about that habit of yours, and it doesn’t do a bit of 
good!”

M o t h e r. I sent my little boy for two pounds of plums and you sent 
a pound and a half.
G r o c e r. My scales are all right, madam. Have you weighed your 
little boy?

D o c t o r   (ecstatically). Sir, yours is a case which will enrich 
medical science!
P a t i e n t. Oh, dear, and I thought I wouldn’t have to pay more 
than five or ten dollars!

Игровые уроки и внеклассные мероприятия на английском языке

Х о д  м е р о п р и я т и я

H o s t/h o s t e s s  (H.). Good evening, dear participants, judges and 
guests. Today we meet at the game “Brain-ring”. (Music.) We have four 
teams. The members of the teams will do some tasks, which are divided 
into 4 rounds. So, let us start. (Music.)
Present your teams and answer the main question: “How are you 
going to win?”
(Жюри оценивает это задание по пятибалльной системе. 
Команды, наиболее убедительно ответившие на вопрос, получают 
наибольшее количество баллов.)
H. Round 1. You get the cards with tests. You must choose the 
correct variant and circle it. You have only 2 minutes.
Card 1
1.  There (are/is) no information in the text.
2.  My mother went to the shop and bought some (fruit/fruits).
3.  What (–/a) wonderful weather!
4.  Have you completed the task (already/yet)?
5.  My little brother doesn’t like vegetables. I don’t like them (too/
either).
6.  Why are your eyes so red? (Have/Had) you been crying?
7.  The doctor said he (would/will) prescribe me some medicine.
8.  Tom doesn’t let his sister (to touch/ touch) his disks.
9.  Danny smiled at his father (cheerful/cheerfully).
10.  The park (is/is being) reconstructed at the moment.
Ключи: 1. is; 2. fruit; 3. –; 4. yet; 5. either; 6. have; 7. would; 
8. touch; 9. cheerfully; 10. is being.
 Card 2
1.  There (are/is) money on the shelf.
2.  What is the (vocabulary/dictionary) of an average four-year-old 
child?
3.  What (an/–) interesting books you’ve got!
4.  Has he (ever/never) been to Japan?
5.  I am the first on the list, (am not/aren’t) I?
6.  Nick told his father he (has/had) already made a paper ship.
7.  We came to the place and realized that the car (wasn’t/ hadn’t 
been) there.
8.  Our teacher makes us (to do/do) the homework in time.
9.  It was so (dangerously/dangerous) to climb the mountains.
10.  The stories (will be/were) published next month.
Ключи: 1. is; 2. vocabulary; 3. –; 4. ever; 5. am not; 6. had; 7. hadn’t 
been; 8. do; 9. dangerous; 10. will be.
 Card 3
1.  (A/The) man standing over there is my uncle.

Грамматический брейн-ринг

2.  “I (advise/advice) you to watch that film,” said the teacher.
3.  What (a/–) good news you’ve brought!
4.  The boys have (yet/already) visited their friend Dick and go to 
the cinema.
5.  Children like sweets, and my little sister likes them (either/too).
6.  I know many poems that (were/have been) written by him.
7.  Nelly asked her friend where the book (is/was).
8.  “I want you (to remind/remind) me about our meeting,” said Nick.
9.  – We are having a party Saturday night. Can you came?
– That sounds (greatly/great).
10.  The apples (are/were) eaten at once.
Ключи: 1. the; 2. advise; 3. –; 4. already; 5. too; 6. have been; 7. was; 
8. to remind; 9. great; 10. were.
 Card 4
1.  (The/A) giraffe is a wild animal which lives in Africa.
2.  Nelly hasn’t played the violin for a long time. She is out of 
(practice/practise).
3.  My Granny is very wise, she always gives me (a/–) good advice.
4.  They have (never/ever) seen a hyena.
5.  Ann has no brothers, (hasn’t/has) she?
6.  The doctor asked me if I (took/had taken) his medicine.
7.  Mr Brown took out the key, opened the door and saw that his flat 
(had been/was) robbed.
8.  He never expected me (to memorize/memorize) his address.
9.  – You look (wonderful/wonderfully) today!
– Thank you for the compliment.
10. The letters (will/will be) sent in five days.
Ключи: 1. the; 2. practice; 3. –; 4. never; 5. has; 6. had taken; 7. had 
been; 8. to memorize; 9. wonderful; 10. will be.
(Во время паузы, когда учащиеся показывают сценки, жюри 
проверяет работы. За первое задание максимальный балл – 10.)
H. Round 2. (Music.) Listen to the text and find ten differences in 
the given text on your tables.
Предлагаемый текст
Good morning. Today is Shrove, Tuesday, so I’m going to talk 
about… yes, pancakes. This is my recipe. It’s very easy and very good.
You’ll need 150 grams of flour,
an egg,
300 ml of milk,
2 tablespoons of oil,
some oil for frying pancakes,
some sugar and two lemons.
That’s all. Now to make the pancakes…

Игровые уроки и внеклассные мероприятия на английском языке

Mix the flour and the egg with a fork. Mix in the milk and the oil 
slowly. Put some oil in the pan. Heat the pan. It must be very hot. Pour 
in two tablespoons of mixture. Cook the meal for about 45 seconds. 
Toss the pancake once. Cook for another 45 seconds. Serve it with some 
sugar and lots of lemon juice. That’s it. Have a nice Tuesday and enjoy 
your pancakes!
Текст с ошибками
Pancake recipe.
100 grams flour,
a pinch of salt,
2 eggs,
200 ml milk with 75 ml water,
2 tablespoons melted butter or oil,
a little oil for frying the pancakes,
some sugar and one lemon.
Mix the flour and the eggs with a fork. Slowly mix in the milk and 
water. Put a little oil in the pan. Heat the pan (very hot). Pour in one 
and a half tablespoons of mixture. Cook for about 30 seconds. Toss the 
pancake once. Cook for another 30 seconds. Serve with a little sugar 
and lemon juice.
(Toss = throw it up so that it turns over.)
(За второе задание участники получают максимально 10 баллов.)
H. (Music.) Round 3. You will get a long word. Your task is to 
make up as many short words of the given one as you can. They may be 
different parts of speech. You have 3 minutes.
Ключевое слово: sweetheart.
(Команды получают баллы по количеству правильно составленных слов.)
H. (Music.) Round 4. Use the given words and make up a short 
story. Tell it one by one.
Варианты слов
Card 1: Shrek, a donkey, a swamp.
Card 2: Once upon a time, a teddy-bear, Christopher Robin.
Card 3: Lion King, pride, friendship.
Card 4: Goldilocks, a bear, a forest.
(Данный конкурс оценивается по пятибалльной системе.)

КВН (тема «Изучение английского языка»)

Цели: активизация лексики по теме «Изучение английского 
языка»; совершенствование навыков устной речи и аудирования; 
тренировка грамматических навыков; расширение кругозора 
и воспитание толерантности.

Доступ онлайн
149 ₽
В корзину